fbpx Skip to content

„Sport dodaje pewności siebie i kształtuje charakter.” – historia trenera Jacka

               Sport był nieodłącznym elementem mojego życia już od najmłodszych lat. Jak większość mężczyzn przygodę z aktywnością zaczynałem od piłki nożnej, natomiast w szkole średniej bardziej upodobałem sobie lekkoatletykę i koszykówkę. Idąc na studia, zacząłem szukać dyscypliny, w której mógłbym się rozwijać. Przypadkowo w oczy rzuciło mi się wydarzenie związane z rekrutacją do drużyny futbolu amerykańskiego. Pomyślałem – „Czemu nie?”, zgłosiłem się, przeszedłem testy fizyczne, po czym przyjęto mnie do zespołu. Był to rok 2012. Do tamtej pory niewiele miałem w ogóle z futbolem wspólnego. Jedynymi miejscami, w których zdarzyło mi się widzieć grających w akcji, były filmy i reklamy telewizyjne.
Z osoby zupełnie niezainteresowanej tematem, stałem się fascynatem tej dyscypliny. 7 lat poświęciłem futbolowi całkowicie. Miniony sezon był ostatnim, w którym brałem udział jako aktywny zawodnik. Choć obecnie mam już na siebie nieco inny plan to futbol amerykański zapewne do końca życia będę darzył wielkim sentymentem.

 

Czym jest dla mnie futbol amerykański?

W Polsce futbol amerykański dalej jest uważany za sport „egzotyczny”, natomiast w Stanach Zjednoczonych to królowa dyscyplin sportowych!
Czym jest dla mnie? Dla mnie był odskocznią od pracy i zmartwień. Grając zapominałem o problemach. Wychodząc na boisko, byłem tylko ja, piłka i przeciwnik. Reszta się nie liczyła.
Ponadto gra dawała mi poczucie przynależności do drużyny. Rywalizacja działała na mnie motywująco, a możliwość sprawdzenia się na tle innych zawodników była dodatkowym atutem.

 

Co futbol wniósł do mojego życia?

Futbol amerykański nauczył mnie przede wszystkim dyscypliny, systematyczności i wzbudził pragnienie pokonywania swoich barier – fizycznych i mentalnych. Dał mi niesamowite wspomnienia, wielu znajomych w różnych zakątkach świata i medale – na pamiątkę schowane w pudełku. Trenowałem, żeby wygrywać! A nagrody do dowód na to, że mi się udało!

 

Doświadczenie sportowe, a praca trenera?

Jako zawodnik miałem wielu trenerów – zarówno lepszych, jak i gorszych. Niektórych będę pamiętać do końca życia, a innych już teraz wymazałem z pamięci. Choć poglądy części z nich różniły się od siebie znacznie – to dało mi to możliwość poznania wielu „szkół” trenerskich. Nie mówię tutaj tylko o pracy nad przygotowaniem zawodnika, ale ogólnie… o podejściu. Osobiście jestem wielkim fanem metod na jakich pracuje się w Stanach. Dzięki swoim doświadczeniom i sportowej przeszłości wiem, jak ważną rzeczą w pracy trenera jest podejście do drugiego człowieka, umiejętność „złapania kontaktu”, dostosowania do danej osoby i przede wszystkim słuchania!

 

Sport dodaje pewności siebie i kształtuje charakter, dlatego aktywność fizyczną polecam każdemu! ;)

 

Autor: Jacek Bukowiec

Published inMotywacja