fbpx Skip to content

Trening personalny, a trening motoryczny – sprawdź, który jest dla Ciebie?

Czym jest przygotowanie motoryczne?

Przygotowanie motoryczne to pewnego rodzaju system treningowy, którego podstawowym założeniem jest maksymalny rozwój wszystkich cech sprawności człowieka (sportowca). Mam tutaj na myśli m.in.: siłę, dynamikę, moc, szybkość, kondycję, zwinność, gibkość, czy też przyrost masy mięśniowej.

Jak widać, termin ten odnosi się do szerokiego wachlarza umiejętności i cech.
Trener przygotowania motorycznego odpowiada za ułożenie planu treningowego, który pomoże podopiecznemu utrzymać najwyższą formę przez cały sezon, bądź na czas zawodów.

Bardzo ważnym aspektem przygotowania motorycznego jest także działanie prozdrowotne.
Dzięki odpowiednim testom, stosowanym na wstępie podejmowania współpracy, trener potrafi określić słabe strony zawodnika i tak spersonalizować trening, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma różne zdolności motoryczne i siłowe oraz inną historię wypadków i kontuzji. Po raz kolejny kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście i dostosowanie stopnia zaawansowania treningów pod zawodnika.

Praca trenera przygotowania motorycznego jest bardzo specyficzna i wymaga ciągłego rozwoju oraz dokształcania się!
Na rynku szkoleniowym jest wiele kursów, które mają za zadanie w tym pomóc, aczkolwiek po raz kolejny kluczową rolę odgrywa tutaj doświadczenie i analiza przypadków, z którymi mamy do czynienia na codzień.  Przydatne mogą okazać się różnego rodzaju praktyki, bądź staże u doświadczonych trenerów lub w drużynach sportowych.

 

Trening personalny, a trening motoryczny.

Różnice między treningiem personalnym, a treningiem przygotowania motorycznego są niewielkie. Odmienny jest z pewnością cel i poziom wytrenowania podopiecznego. Zawodowy sportowiec, ale również i sportowiec amator – ma bardzo jasno określony cel! Zazwyczaj jest nim podniesienie poziomu wytrenowania i zwiększenie świadomości ciała.
W przypadku takich osób czasem wystarczy mały bodziec, aby wyzwolić większy potencjał i podnieść efektywność treningów. Najprawdopodobniej jest to skutek silnej motywacji wewnętrznej – sportowiec chce osiągać coraz lepsze wyniki i jest świadomy, że odpowiedni trening może mu w tym pomóc.

W przypadku treningów personalnych – także pracuje się nad motoryką podopiecznego. Każda z Was ćwicząc – wzmacnia swoje ciało, pracuje nad siłą, kondycją – w zależności od potrzeby / uwzględniając założone cele. Jednak tutaj pracę najczęściej zaczyna się od podstaw: od korekty wad postawy, ćwiczeń rehabilitacjyjnych, wspomagających ciało w powrocie do pełni sił po przebytych urazach, odpowiednim wzmocnieniu mięśni, czy w wielu przypadkach od redukcji masy ciała i budowaniu kondycji.

 

Zatem jak widzicie – trening personalny to trening dostosowany do potrzeb jednostki, które mogą być bardzo różne. Trening motoryczny – już na wstępie sugeruje większe wytrenowanie podopiecznego i cel, jakim jest osiąganie coraz lepszych wyników.

 

Może być dla Ciebie ciekawy wpis: Jak medytacja pomoże Ci osiągnąć lepsze efekty treningowe? (kliknij)

Autor: Jacek Bukowiec

 

Published inTrening